| Manufacturer Part Number: | MOV-10D121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-10D121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-10D121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-10DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-10D121K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 108V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 120V | |
| Varistor Voltage (Max) | 132V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 75VAC | |
| Maximum DC Volts | 100VDC | |
| Energy | 18J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-10D121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-10D121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-10D121K is new and unused, you can buy MOV-10D121K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-10D121K.
| C3216C0G2J682J115AA | 6800pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2J682J115AA.pdf | |
| FA24C0G2W122JNU06 | 1200pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FA24C0G2W122JNU06.pdf | |
| 564PMB202KTP0 | 0.56µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm) | 564PMB202KTP0.pdf | |
| MKP383427140JPM2T0 | 0.27µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm) | MKP383427140JPM2T0.pdf | |
| SIT8008AI-73-33S-20.000000D | OSC XO 3.3V 20MHZ ST | SIT8008AI-73-33S-20.000000D.pdf | |
| STPS20200CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Through Hole TO-220-3 | STPS20200CT.pdf | |
| 2N6287 | TRANS PNP DARL 100V 20A TO-3 | 2N6287.pdf | |
| TC1264-3.3VAB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA TO-220-3 | TC1264-3.3VAB.pdf | |
| MS3102A20-7P-RES | ER 8C 8#16 PIN RECP | MS3102A20-7P-RES.pdf | |
| TV07DZ-13-32P-P3AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DZ-13-32P-P3AD.pdf | |
| 0117960000 | ENDPLATE 4/SAK 10 PA BEIGE | 0117960000.pdf | |
| 433105-03-0 | 3 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 433105-03-0.pdf | |
| 2-1546702-7 | 10 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 2-1546702-7.pdf | |
| Y174513K3000F3R | RES SMD 13.3KOHM 1% 0.16W J LEAD | Y174513K3000F3R.pdf |