| Manufacturer Part Number: | MOV-07D781K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 780V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D781K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D781K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 702V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 780V | |
| Varistor Voltage (Max) | 858V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 480VAC | |
| Maximum DC Volts | 640VDC | |
| Energy | 38J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D781K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D781K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D781K is new and unused, you can buy MOV-07D781K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D781K.
| T495E337K010ATE040 | 330µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2824 (7260 Metric) 40 mOhm 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) | T495E337K010ATE040.pdf | |
| TH3E226M035E0500 | 22µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 500 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TH3E226M035E0500.pdf | |
| MLBAWT-H1-0000-000VE5 | LED Lighting XLamp® ML-B White, Neutral 4000K 3.3V 80mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLBAWT-H1-0000-000VE5.pdf | |
| V300C5T50BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | V300C5T50BN2.pdf | |
| VI-21K-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-21K-EW-B1.pdf | |
| ASA00C18-L | CONVERT DC/DC 9-36VIN [email protected] | ASA00C18-L.pdf | |
| 1264A595 | MCX R/A PCB JACK | 1264A595.pdf | |
| 929836-02-05-RK | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929836-02-05-RK.pdf | |
| 57102-G06-09LF | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 57102-G06-09LF.pdf | |
| M20-9973245 | 64 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | M20-9973245.pdf | |
| 1948080000 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1948080000.pdf | |
| RN55D5051FB14 | RES 5.05K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D5051FB14.pdf |