| Manufacturer Part Number: | MOV-07D511K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 11001 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 510V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 459V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 510V | |
| Varistor Voltage (Max) | 561V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 320VAC | |
| Maximum DC Volts | 415VDC | |
| Energy | 30J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D511K is new and unused, you can buy MOV-07D511K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D511K.
| UHN0J222MPD | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN0J222MPD.pdf | |
| ECC34DJXN-S1136 | CONN EDGECARD 68PS .100 PRESSFIT | ECC34DJXN-S1136.pdf | |
| TSETBLJANF-12.000000 | 12MHz CMOS TCXO Oscillator Surface Mount 2.8 V ~ 3.3 V 6mA Enable/Disable | TSETBLJANF-12.000000.pdf | |
| SDUR3030WT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 15A Through Hole TO-247-3 | SDUR3030WT.pdf | |
| 103-181F | 180nH Unshielded Inductor 695mA 200 mOhm Max 2-SMD | 103-181F.pdf | |
| ISL6844IBZ | Converter Offline Boost, Buck, Flyback Topology Up to 2MHz 8-SOIC | ISL6844IBZ.pdf | |
| DA03-11EWA | Character LED Display Module Red 7-Segment 2 Character Common Anode 2V 20mA 0.591" H x 0.610" W x 0.283" D (15.00mm x 15.50mm x 7.20mm) 10-DIP (0.400", 10.16mm) | DA03-11EWA.pdf | |
| MPC3PGTW12.0 | LED Panel Indicator Green Clear 20° 2.2V 30mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Wire Leads - 12" (304.80mm) | MPC3PGTW12.0.pdf | |
| TV06RW-13-98PE | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-13-98PE.pdf | |
| KJB6T21F41PB | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T21F41PB.pdf | |
| H4CFN6DC | Female Coupler Connector Plus 10 AWG | H4CFN6DC.pdf | |
| 1712790000 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Blue 12-26 AWG | 1712790000.pdf | |
| RT2512BKE074K99L | RES SMD 4.99K OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE074K99L.pdf | |
| M55342H06B69E8RWS | RES SMD 69.8K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342H06B69E8RWS.pdf | |
| Y1626576R000Q13W | RES SMD 576 OHM 0.02% 0.3W 1506 | Y1626576R000Q13W.pdf |