| Manufacturer Part Number: | MOV-07D390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 13147 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 39V 250A DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 35V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 39V | |
| Varistor Voltage (Max) | 43V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 25VAC | |
| Maximum DC Volts | 31VDC | |
| Energy | 2.1J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D390K is new and unused, you can buy MOV-07D390K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D390K.
| VJ1206Y182JBAAT4X | 1800pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206Y182JBAAT4X.pdf | |
| C951U392MZVDAAWL20 | 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | C951U392MZVDAAWL20.pdf | |
| PP11-51-4.00A-30438-4-V | CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL | PP11-51-4.00A-30438-4-V.pdf | |
| LELK1-1REC4-30176-6-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK1-1REC4-30176-6-V.pdf | |
| ECA14DCSH-S288 | CONN EDGECARD 28POS .125" | ECA14DCSH-S288.pdf | |
| R5F1006DDSP#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 48KB (48K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F1006DDSP#V0.pdf | |
| AT24C08B-PU | IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP | AT24C08B-PU.pdf | |
| XC1736ESOG8C | IC PROM SERIAL CONFIG 36K 8-SOIC | XC1736ESOG8C.pdf | |
| VI-22T-IY | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-22T-IY.pdf | |
| CR1206-FX-20R0ELF | RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-20R0ELF.pdf | |
| RG1005V-4020-W-T1 | RES SMD 402 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005V-4020-W-T1.pdf | |
| PLT0805Z5491LBTS | RES SMD 5.49KOHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z5491LBTS.pdf |