| Manufacturer Part Number: | MOV-07D361K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 17500 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D361K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D361K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-07D361K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 324V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 360V | |
| Varistor Voltage (Max) | 396V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 25J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D361K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D361K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D361K is new and unused, you can buy MOV-07D361K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D361K.
| DSK-3R3H703T414-HRL | 70mF Supercap 3.3V Coin, Wide Terminals - Opposite Sides 100 Ohm 500 Hrs @ 70°C 0.189" Dia (4.80mm) | DSK-3R3H703T414-HRL.pdf | |
| T29-22303-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | T29-22303-1.pdf | |
| ER1-800N3PB | SWITCH COMPONENT HANDLE BLACK | ER1-800N3PB.pdf | |
| GBM22DTAT | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | GBM22DTAT.pdf | |
| RMC10DRXS | CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD | RMC10DRXS.pdf | |
| ATTINY84A-MMHR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-VQFN (3x3) | ATTINY84A-MMHR.pdf | |
| 25C080-E/P | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8DIP | 25C080-E/P.pdf | |
| CB10LV105M | 1M Ohm 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment | CB10LV105M.pdf | |
| V23101D 105B201 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | V23101D 105B201.pdf | |
| 97-3108A22-11PZ-417-940 | AB 2C 2#16 PIN PLUG | 97-3108A22-11PZ-417-940.pdf | |
| 19400060510 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B M20 | 19400060510.pdf | |
| 0918514680358U | 14 Position Rectangular Receptacle Connector IDC 26-28 AWG | 0918514680358U.pdf | |
| 1924292-8 | 6 POS SLD 1.2MM CLN BODY MCON KE | 1924292-8.pdf |