| Manufacturer Part Number: | MOV-07D301K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 300V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D301K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D301K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-07D301K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 270V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 300V | |
| Varistor Voltage (Max) | 330V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 190VAC | |
| Maximum DC Volts | 250VDC | |
| Energy | 20J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D301K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D301K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D301K is new and unused, you can buy MOV-07D301K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D301K.
| MAL209564821E3 | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 134 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209564821E3.pdf | |
| UP050CH510J-A-BZ | 51pF 50V Ceramic Capacitor C0H Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050CH510J-A-BZ.pdf | |
| B32561J8154J | 0.15µF Film Capacitor 350V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP 0.433" L x 0.346" W (11.00mm x 8.80mm) | B32561J8154J.pdf | |
| MIC5332-MNYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 2.85V 300mA 8-MLF® (2x2) | MIC5332-MNYMT-TR.pdf | |
| LXZ1-PE01 | LED Lighting Color LUXEON Z Cyan 500nm (490nm ~ 510nm) 2-SMD, No Lead | LXZ1-PE01.pdf | |
| VE-231-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VE-231-CW-F3.pdf | |
| V375B48T300BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W | V375B48T300BN3.pdf | |
| 09352260311 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded Cat5 | 09352260311.pdf | |
| 0022112028 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0022112028.pdf | |
| 929870-01-24-RB | 24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929870-01-24-RB.pdf | |
| LP219305 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | LP219305.pdf | |
| 1974870000 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1974870000.pdf | |
| 2770888 | 4 Position Terminal Block Gray Plug Connection 5.08mm | 2770888.pdf |