| Manufacturer Part Number: | MOV-07D270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 10151 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 27V 250A DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-07D270K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 24V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 27V | |
| Varistor Voltage (Max) | 30V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 17VAC | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |
| Energy | 1.4J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D270K is new and unused, you can buy MOV-07D270K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D270K.
| TPSD157M006R0125 | 150µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 125 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TPSD157M006R0125.pdf | |
| 445C23C25M00000 | 25MHz ±20ppm Crystal 16pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C23C25M00000.pdf | |
| SIT9001AI-33-XXXX-000.FP000 | 1MHz ~ 200MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5 V ~ 3.3 V 34mA Enable/Disable, Standby | SIT9001AI-33-XXXX-000.FP000.pdf | |
| NSS12200LT1G | TRANS PNP 12V 2A SOT-23 | NSS12200LT1G.pdf | |
| EL8403IUZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QSOP | EL8403IUZ-T13.pdf | |
| CAHC1G04QDCKRG4Q1 | Inverter IC 1 Channel SC-70-5 | CAHC1G04QDCKRG4Q1.pdf | |
| SN74CBT3245CDGVR | Bus Switch 8 x 1:1 20-TVSOP | SN74CBT3245CDGVR.pdf | |
| 5530311004F | LED Circuit Board Indicator 2 High x 4 Wide Red (x 8) Diffused, Tinted 10V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5530311004F.pdf | |
| VE-BNJ-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VE-BNJ-EW-F2.pdf | |
| VE-BT1-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-BT1-CX-F2.pdf | |
| HSA50470RF | RES CHAS MNT 470 OHM 1% 50W | HSA50470RF.pdf | |
| 97-3106A20-24SZ | AB 4C 2#16, 2#8 SKT PLUG | 97-3106A20-24SZ.pdf | |
| CN1020A22G55SN-000 | 26500 55C 55#20 S BY PLUG LC | CN1020A22G55SN-000.pdf | |
| 8-520125-1 | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated | 8-520125-1.pdf |