| Manufacturer Part Number: | MOV-07D220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 22V 250A DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-07D220K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 20V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 22V | |
| Varistor Voltage (Max) | 24V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 14VAC | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |
| Energy | 1.1J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D220K is new and unused, you can buy MOV-07D220K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D220K.
| MALIEYN07CA515F02K | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 36 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CA515F02K.pdf | |
| 06031C103J4Z4A | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031C103J4Z4A.pdf | |
| F1778333K3DBB0 | 0.033µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | F1778333K3DBB0.pdf | |
| RCC17DRST-S273 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | RCC17DRST-S273.pdf | |
| CDLL3821 | Zener Diode 3.3V 1W ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL3821.pdf | |
| HD64F7047F50V | SH-2 SuperH® SH7047 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x14) | HD64F7047F50V.pdf | |
| AT28HC64B-70PC | IC EEPROM 64KBIT 70NS 28DIP | AT28HC64B-70PC.pdf | |
| VE-J6M-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-J6M-CX-F2.pdf | |
| D38999/24MJ37BA | CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP | D38999/24MJ37BA.pdf | |
| 0387090453 | 4 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 0387090453.pdf | |
| 1394260000 | 38 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1394260000.pdf | |
| RT0603CRD0759RL | RES SMD 59 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRD0759RL.pdf | |
| RCL122530K0JNEG | RES SMD 30K OHM 2W 2512 WIDE | RCL122530K0JNEG.pdf |