| Manufacturer Part Number: | MOV-07D180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 16518 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 18V 250A DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MOV-07D180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MOV-07D180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | MOV-07DzzzK Series Material Declaration | |
| 3D Model | MOV-07D180K.stp | |
| PCN Packaging | MOV Series Sep/2014 | |
| Online Catalog | MOV-xxDxxxK Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Varistor Voltage (Min) | 16V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 18V | |
| Varistor Voltage (Max) | 20V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 11VAC | |
| Maximum DC Volts | 14VDC | |
| Energy | 0.90J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MOV-07D180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MOV-07D180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of MOV-07D180K is new and unused, you can buy MOV-07D180K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MOV-07D180K.
| ECJ-3VB1E104K | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | ECJ-3VB1E104K.pdf | |
| MKP1839422251 | 0.22µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.335" Dia x 0.748" L (8.50mm x 19.00mm) | MKP1839422251.pdf | |
| 219-4-6388-101 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-4-6388-101.pdf | |
| 10106122-8004002LF | BERGSTIK | 10106122-8004002LF.pdf | |
| 520R25IA38M4000 | 38.4MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 3V 2.5mA | 520R25IA38M4000.pdf | |
| ATCA-02-580M-H | 58µH Unshielded Toroidal Inductor 2A 61 mOhm Max Radial | ATCA-02-580M-H.pdf | |
| A1010B-1PLG68I | IC FPGA 57 I/O 68PLCC | A1010B-1PLG68I.pdf | |
| MC14052BFG | 2 Circuit IC Switch 2:4 280 Ohm 16-SOEIAJ | MC14052BFG.pdf | |
| RDC3072D12 | DC/DC CONVERTER +/-12V 30W | RDC3072D12.pdf | |
| VI-BNH-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W | VI-BNH-IU-S.pdf | |
| 350416-5 | CONN PIN 14-20AWG GOLD CIRMP | 350416-5.pdf | |
| 801-83-012-10-012101 | 12 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-83-012-10-012101.pdf | |
| 0380090393 | STRIP UNMARK 12 STD | 0380090393.pdf | |
| 9T08052A71R5DAHFT | RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 9T08052A71R5DAHFT.pdf |