| Manufacturer Part Number: | MMP200FRF100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMP200FRF100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMP200FRF100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0309 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMP200FRF100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMP200FRF100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMP200FRF100K is new and unused, you can buy MMP200FRF100K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMP200FRF100K.
| MAL202125151E3 | 150µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202125151E3.pdf | |
| R60IN43305030K | 3.3µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm) | R60IN43305030K.pdf | |
| SMAJ4742CE3/TR13 | Zener Diode 12V 2W ±2% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4742CE3/TR13.pdf | |
| DG212BDY-T1 | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SOIC | DG212BDY-T1.pdf | |
| RB-1512D/HP | CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT | RB-1512D/HP.pdf | |
| DC1012A-A | LTC2499 Easy Drive™ 24 Bit 7.5 Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | DC1012A-A.pdf | |
| PXA911/05/P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw Nickel | PXA911/05/P.pdf | |
| DTS26F15-5PN-LC | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F15-5PN-LC.pdf | |
| D38999/24FB5AA | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | D38999/24FB5AA.pdf | |
| 2129186-1 | 10 (8 + 2) Position Card Connector Smart Card Surface Mount, Right Angle Gold | 2129186-1.pdf | |
| T38033-19-0 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38033-19-0.pdf | |
| RG1608V-2611-P-T1 | RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 | RG1608V-2611-P-T1.pdf | |
| TNPU06033K24AZEN00 | RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 | TNPU06033K24AZEN00.pdf | |
| CRA04S043360KJTD | RES ARRAY 2 RES 360K OHM 0404 | CRA04S043360KJTD.pdf |