| Manufacturer Part Number: | MMF50SFRF47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47K OHM 1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF50SFRF47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF50SFRF47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0207 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF50SFRF47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF50SFRF47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF50SFRF47K is new and unused, you can buy MMF50SFRF47K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF50SFRF47K.
| UPW0J332MHD1TO | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW0J332MHD1TO.pdf | |
| GRM0336S1HR90BD01D | 0.90pF 50V Ceramic Capacitor S2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336S1HR90BD01D.pdf | |
| FST16050D | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 50V 80A Screw Mount TO-249AA | FST16050D.pdf | |
| BZT585B8V2T-7 | Zener Diode 8.2V 350mW ±2% Surface Mount SOD-523 | BZT585B8V2T-7.pdf | |
| TYS50206R8M-10 | 6.8µH Shielded Inductor 1.8A 83 mOhm Max 2020 (5050 Metric) | TYS50206R8M-10.pdf | |
| IR3624MTRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MLPD (3x3) | IR3624MTRPBF.pdf | |
| CNY17-1S(TA)-V | Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | CNY17-1S(TA)-V.pdf | |
| MX6SWT-A1-0000-000DE3 | LED Lighting XLamp® MX-6S White, Cool 5000K 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-A1-0000-000DE3.pdf | |
| 6630S0D-B28-A102 | 1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 1W Solder Lug | 6630S0D-B28-A102.pdf | |
| VI-J2T-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-J2T-MY-F3.pdf | |
| MS3459W22-22A | 4 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking | MS3459W22-22A.pdf | |
| TSW-139-23-S-S | 39 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-139-23-S-S.pdf | |
| 123-87-322-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD | 123-87-322-41-001101.pdf | |
| T38053-05-0 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38053-05-0.pdf |