| Manufacturer Part Number: | MMF50SBRD47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47K OHM 0.1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF50SBRD47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF50SBRD47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0207 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF50SBRD47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF50SBRD47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF50SBRD47K is new and unused, you can buy MMF50SBRD47K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF50SBRD47K.
| UPM1H330MED1TA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H330MED1TA.pdf | |
| R21-1RE..00452475 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | R21-1RE..00452475.pdf | |
| IPI530N15N3GXKSA1 | MOSFET N-CH 150V 21A TO262-3 | IPI530N15N3GXKSA1.pdf | |
| 72V36110L7-5PF8 | IC FIFO 131KX36 7-5NS 128QFP | 72V36110L7-5PF8.pdf | |
| S-1323B50NB-N9JTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SC-82AB | S-1323B50NB-N9JTFG.pdf | |
| CS8122YTHA5G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA TO-220-5 Horizontal | CS8122YTHA5G.pdf | |
| V110B24M150BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V110B24M150BS3.pdf | |
| VI-BTY-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-BTY-MY-F2.pdf | |
| MCR18ERTF10R2 | RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18ERTF10R2.pdf | |
| ESR03EZPJ1R1 | RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 0603 | ESR03EZPJ1R1.pdf | |
| ABC60DRMT-S288 | CONN EDGECARD 120POS .100" | ABC60DRMT-S288.pdf | |
| TVS01RF-19-32P | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS01RF-19-32P.pdf | |
| 09560008487 | D SUB HD FE -CR-CONTPL3 AWG24-2 | 09560008487.pdf | |
| ESBM12200 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | ESBM12200.pdf |