| Manufacturer Part Number: | MMF50SBRD27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 0.1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF50SBRD27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF50SBRD27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0207 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF50SBRD27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF50SBRD27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF50SBRD27K is new and unused, you can buy MMF50SBRD27K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF50SBRD27K.
| C1206C152K5GACTU | 1500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C152K5GACTU.pdf | |
| IEG11-8068-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEG11-8068-1-V.pdf | |
| ACM06DTAD-S328 | CONN EDGECARD 12POS .156" | ACM06DTAD-S328.pdf | |
| TPS73501DRVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 6 V 500mA 6-SON (2x2) | TPS73501DRVT.pdf | |
| 3262X-1-101 | 100 Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3262X-1-101.pdf | |
| VE-JNP-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-JNP-EW-F3.pdf | |
| R10-E1P2-V185 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable | R10-E1P2-V185.pdf | |
| CRCW12066K81FKEAHP | RES SMD 6.81K OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW12066K81FKEAHP.pdf | |
| CTV06RW-13-4JE | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RW-13-4JE.pdf | |
| CTV07RW-21-121S-S1 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-21-121S-S1.pdf | |
| VBF201 | BNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle Solder | VBF201.pdf | |
| 110-83-650-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD | 110-83-650-41-001101.pdf | |
| CMF558K0000BEEA | RES 8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF558K0000BEEA.pdf |