| Manufacturer Part Number: | MMF50SBRD18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF50SBRD18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF50SBRD18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0207 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF50SBRD18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF50SBRD18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF50SBRD18K is new and unused, you can buy MMF50SBRD18K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF50SBRD18K.
| SIT8008BI-32-33E-16.000000T | OSC XO 3.3V 16MHZ OE | SIT8008BI-32-33E-16.000000T.pdf | |
| BLM18HD601SN1D | 600 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount Signal Line 100mA 1 Lines 1.5 Ohm Max DCR -55°C ~ 125°C | BLM18HD601SN1D.pdf | |
| A3P1000-2FG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P1000-2FG144I.pdf | |
| CD4013BCSJX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP | CD4013BCSJX.pdf | |
| MIC2772-L3T3YML-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-MLF® (2x2) | MIC2772-L3T3YML-TR.pdf | |
| MLEAWT-A1-0000-0001A8 | LED Lighting XLamp® ML-E White, Warm 3113K (2850K ~ 3375K) 3.2V 150mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLEAWT-A1-0000-0001A8.pdf | |
| V23092A1048A201 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole | V23092A1048A201.pdf | |
| ESC31DRTS-S93 | CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD | ESC31DRTS-S93.pdf | |
| PT01P-8-2PX | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT01P-8-2PX.pdf | |
| RT1206BRE0713R3L | RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRE0713R3L.pdf | |
| RNF14FAD2R21 | RES 2.21 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FAD2R21.pdf |