| Manufacturer Part Number: | MMF25SFRF1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 1% 1/4W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF25SFRF1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF25SFRF1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0204 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF25SFRF1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF25SFRF1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF25SFRF1K is new and unused, you can buy MMF25SFRF1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF25SFRF1K.
| 50JGV100M8X10.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50JGV100M8X10.5.pdf | |
| E37F421CPN822MFB7M | 8200µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F421CPN822MFB7M.pdf | |
| 0MEG300.L | FUSE AUTO 300A 32VAC/VDC 50PC | 0MEG300.L.pdf | |
| SG-615PCG 8.0000MM0: PURE SN | 8MHz LVCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 12mA Enable/Disable | SG-615PCG 8.0000MM0: PURE SN.pdf | |
| MX6SWT-A1-R250-000DE5 | LED Lighting XLamp® MX-6S White, Neutral 4000K 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-A1-R250-000DE5.pdf | |
| EVM-EGSA00B22 | 200 Ohm 0.3W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | EVM-EGSA00B22.pdf | |
| UEI15-033-Q48P-C | CONV DC/DC 16.5W 3.3V 5A | UEI15-033-Q48P-C.pdf | |
| VE-BWL-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VE-BWL-CW-F2.pdf | |
| RT0603DRD0745R3L | RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRD0745R3L.pdf | |
| ABB24DHNT | CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD | ABB24DHNT.pdf | |
| TV07RW-9-9S-S2 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RW-9-9S-S2.pdf | |
| TV06DT-15-35SB-LC | TV 37C 37#22D SKT PLUG | TV06DT-15-35SB-LC.pdf | |
| 399-10-139-10-009101 | 39 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 399-10-139-10-009101.pdf | |
| 9019200000 | FERRULE 4.0MM 20 GRY 1 = 500PCS | 9019200000.pdf | |
| CRGH2010F32K4 | RES SMD 32.4K OHM 1% 1W 2010 | CRGH2010F32K4.pdf |