| Manufacturer Part Number: | MMF25SBRD56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF25SBRD56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF25SBRD56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0204 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF25SBRD56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF25SBRD56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF25SBRD56K is new and unused, you can buy MMF25SBRD56K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF25SBRD56K.
| C0603C222K5GAC7867 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C222K5GAC7867.pdf | |
| VJ0603D2R1CLPAP | 2.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R1CLPAP.pdf | |
| 2225SC153KAT9A | 0.015µF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225SC153KAT9A.pdf | |
| PM32-101M-RC | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 260mA 2.85 Ohm Max Nonstandard | PM32-101M-RC.pdf | |
| 20-101-1217 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 3000 44.2MHz 768KB 512KB | 20-101-1217.pdf | |
| IDTVS330QG | IC VIDEO MULTIPLEXER SPST 16QSOP | IDTVS330QG.pdf | |
| VE-271-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-271-EX-F3.pdf | |
| 1411960 | 12 Position Circular Connector Insert, Male Pins Solder Gold | 1411960.pdf | |
| 10-150980-163 | CONN CLAMP | 10-150980-163.pdf | |
| 09195106953 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 09195106953.pdf | |
| TS09315C00J0G | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS09315C00J0G.pdf | |
| RP73D2A5R90BTG | RES SMD 5.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A5R90BTG.pdf |