| Manufacturer Part Number: | MMF25SBRD1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF25SBRD1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF25SBRD1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0204 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF25SBRD1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF25SBRD1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF25SBRD1K is new and unused, you can buy MMF25SBRD1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF25SBRD1K.
| CMR08F513JPDM | CMR MICA | CMR08F513JPDM.pdf | |
| ESM11DRKH | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | ESM11DRKH.pdf | |
| BD11600NUX-E2 | IC USB SWITCH DPDT 10-VSON | BD11600NUX-E2.pdf | |
| MAX9043BEUB-T | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 10-uMAX | MAX9043BEUB-T.pdf | |
| CY7C1447AV25-133BGI | IC SRAM 36MBIT 133MHZ 209FBGA | CY7C1447AV25-133BGI.pdf | |
| DZ100M-9 | AC/DC CONVERTER 24V 100W | DZ100M-9.pdf | |
| RN73C2A110RBTDF | RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A110RBTDF.pdf | |
| 2M804-003-07NF9-200S | M804 6C 4#23 2#16 SKT RECP OM | 2M804-003-07NF9-200S.pdf | |
| TV07DZ-17-35HA-LC | TV 55C 55#22D PIN J/N RECP | TV07DZ-17-35HA-LC.pdf | |
| 4-641203-0 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Gold | 4-641203-0.pdf | |
| 310-87-109-41-001101 | 9 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 310-87-109-41-001101.pdf | |
| 47-PLS16021-12 | CONN SOCKET PGA ZIF GOLD | 47-PLS16021-12.pdf | |
| 3060306 | 4 Position Terminal Block Blue Plug Connection 6.2mm | 3060306.pdf | |
| PWR2615WR010J | RES SMD 0.01 OHM 5% 1W 2615 | PWR2615WR010J.pdf |