| Manufacturer Part Number: | MMF25SBRD18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF25SBRD18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF25SBRD18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0204 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF25SBRD18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF25SBRD18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF25SBRD18K is new and unused, you can buy MMF25SBRD18K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF25SBRD18K.
| RMC18DRTH | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | RMC18DRTH.pdf | |
| MC7447AHX1167NB | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.167GHZ 360-FCCBGA (25x25) | MC7447AHX1167NB.pdf | |
| LT3014BHVIS5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 60 V 20mA TSOT-23-5 | LT3014BHVIS5#TRPBF.pdf | |
| ASM24DSEF-S243 | CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET | ASM24DSEF-S243.pdf | |
| TV07DZ-11-19PD-P35AD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DZ-11-19PD-P35AD.pdf | |
| SI-10141 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10 Base-T | SI-10141.pdf | |
| 8-146489-4 | 68 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 8-146489-4.pdf | |
| 90325-7010 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Palladium-Nickel | 90325-7010.pdf | |
| 102699-9 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 102699-9.pdf | |
| 104890-1 | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 104890-1.pdf | |
| RG2012N-4991-B-T5 | RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-4991-B-T5.pdf | |
| RT2010DKE0782R5L | RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/2W 2010 | RT2010DKE0782R5L.pdf |