| Manufacturer Part Number: | MMF1WSFRF27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 1% 1W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF1WSFRF27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF1WSFRF27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0309 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF1WSFRF27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF1WSFRF27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF1WSFRF27K is new and unused, you can buy MMF1WSFRF27K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF1WSFRF27K.
| TMA166P-L | TRIAC 600V 16A | TMA166P-L.pdf | |
| FDW254P | MOSFET P-CH 20V 9.2A 8-TSSOP | FDW254P.pdf | |
| S-80124CLMC-JIJT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80124CLMC-JIJT2U.pdf | |
| S-13A1B1J-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.85V 1A HSNT-6A | S-13A1B1J-A6T1U3.pdf | |
| HDSP-4850 | LED Circuit Board Indicator Bar - 10 Wide, DIP Green (x 10) 2.1V 30mA Rectangle with Flat Top, 5.08mm x 1.52mm Through Hole | HDSP-4850.pdf | |
| PXB15-24D12/N | DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 625MA | PXB15-24D12/N.pdf | |
| RT0402DRE07357RL | RES SMD 357 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RT0402DRE07357RL.pdf | |
| TX41AB00-2018 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/16-18 UNEF 20, 21 | TX41AB00-2018.pdf | |
| D38999/20JE8PE-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN | D38999/20JE8PE-LC.pdf | |
| 714-87-151-41-001101 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.022" (0.41mm ~ 0.56mm) No Tail Solder | 714-87-151-41-001101.pdf | |
| RC2010FK-0768K1L | RES SMD 68.1K OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-0768K1L.pdf | |
| 9T06031A1502BBHFT | RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A1502BBHFT.pdf |