| Manufacturer Part Number: | MMF-50FRF1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF-50FRF1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF-50FRF1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0309 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF-50FRF1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF-50FRF1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF-50FRF1K is new and unused, you can buy MMF-50FRF1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF-50FRF1K.
| UPW1A181MED | 180µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A181MED.pdf | |
| 250AXW180MEFCG318X30 | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250AXW180MEFCG318X30.pdf | |
| T543X337M010AHW0107505 | 330µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 10 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T543X337M010AHW0107505.pdf | |
| GEC15DRXS-S734 | CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD | GEC15DRXS-S734.pdf | |
| PIC16F872T-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F872T-I/SS.pdf | |
| AA0603FR-07300RL | RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 | AA0603FR-07300RL.pdf | |
| AMC22DRTF | CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD | AMC22DRTF.pdf | |
| CTVP00RQF-25-8SD | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVP00RQF-25-8SD.pdf | |
| FX5-68S2A-DSA | 68 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold | FX5-68S2A-DSA.pdf | |
| 267B86-21 | TERM BLOCK COVER | 267B86-21.pdf | |
| T38027-14-0 | 14 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38027-14-0.pdf | |
| 1885490000 | 10 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 1885490000.pdf | |
| RCP2512B560RGET | RES SMD 560 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B560RGET.pdf | |
| CRCW080512K4FKTC | RES SMD 12.4K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080512K4FKTC.pdf | |
| CMF501K5000FHEB | RES 1.50K OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF501K5000FHEB.pdf |