| Manufacturer Part Number: | MMF-50BRD56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF-50BRD56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF-50BRD56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0309 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF-50BRD56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF-50BRD56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF-50BRD56K is new and unused, you can buy MMF-50BRD56K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF-50BRD56K.
| 16ZLG120MEFCT16.3X11 | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16ZLG120MEFCT16.3X11.pdf | |
| MKP383418160JPI2T0 | 0.18µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm) | MKP383418160JPI2T0.pdf | |
| ROV07H470K-2 | VARISTOR 47V 500A DISC 7MM | ROV07H470K-2.pdf | |
| SIT1602BC-72-33E-4.096000G | 4.096MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT1602BC-72-33E-4.096000G.pdf | |
| SN74ALS653DW | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Open Collector, Push-Pull Output 24-SOIC | SN74ALS653DW.pdf | |
| VE-B5V-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VE-B5V-CW-F3.pdf | |
| MIKROE-200 | VS1053 - Audio, CODEC Evaluation Board | MIKROE-200.pdf | |
| CR1206-FX-4700ELF | RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-4700ELF.pdf | |
| TVP00DZ-21-11HC | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DZ-21-11HC.pdf | |
| PT06CE8-2S-424 | PTCE 2C 2#20 SKT PLUG | PT06CE8-2S-424.pdf | |
| 8408BK-CS | Coupler Fiber Optic Connector SC Receptacle To SC Receptacle Panel Mount, Snap-In | 8408BK-CS.pdf | |
| AMC01SAAN | 1 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector Through Hole Gold | AMC01SAAN.pdf |