| Manufacturer Part Number: | MMF-25BRD1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF-25BRD1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF-25BRD1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0207 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF-25BRD1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF-25BRD1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF-25BRD1K is new and unused, you can buy MMF-25BRD1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF-25BRD1K.
| MKP1841312405G | 0.012µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1841312405G.pdf | |
| SM5S20A-E3/2D | TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218AB | SM5S20A-E3/2D.pdf | |
| 9C-3.579545MBBK-T | 3.579545MHz ±50ppm Crystal 20pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC-49S | 9C-3.579545MBBK-T.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-326E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-326E1.pdf | |
| AP2132BMP-2.5TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 2A 8-PSOP | AP2132BMP-2.5TRG1.pdf | |
| HLMP-HL63-TX0DD | Amber 589.5nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial | HLMP-HL63-TX0DD.pdf | |
| FMB45DYRD | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS | FMB45DYRD.pdf | |
| 10075025-G01-08ULF | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 10075025-G01-08ULF.pdf | |
| 317-83-125-41-022101 | 25 Position Socket Connector 0.070" (1.78mm) Through Hole Gold | 317-83-125-41-022101.pdf | |
| CRCW0603200RFKTB | RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603200RFKTB.pdf | |
| SBCHE113K3J | RES 3.30K OHM 11W 5% AXIAL | SBCHE113K3J.pdf |