| Manufacturer Part Number: | MMBT2222A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 27207 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBT2222A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBT2222A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Leadframe Suppliers SOT23 31/Aug/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBT2222A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBT2222A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MMBT2222A,215 is new and unused, you can buy MMBT2222A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBT2222A,215.
| VJ0603Y104MXJCW1BC | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y104MXJCW1BC.pdf | |
| TH3C686K010C1000 | 68µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2312 (6032 Metric) 1 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TH3C686K010C1000.pdf | |
| XC2C256-6CP132C | IC CPLD 256MC 5.7NS 132BGA | XC2C256-6CP132C.pdf | |
| C8051F368-GQR | 8051 C8051F36x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F368-GQR.pdf | |
| ADN2871ACPZ | Laser Driver IC 4.25Gbps 1 Channel 3 V ~ 3.6 V 24-LFCSP-VQ (4x4) | ADN2871ACPZ.pdf | |
| PSAC30U-050 | 5V 30W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | PSAC30U-050.pdf | |
| ESR10EZPF8251 | RES SMD 8.25K OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF8251.pdf | |
| AIB6-18-1SS | GT 10C 10#16 SKT PLUG | AIB6-18-1SS.pdf | |
| 1430491 | M12 SEALING CAP W/CHAIN | 1430491.pdf | |
| 60-1518-10 | CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD | 60-1518-10.pdf | |
| 0190690106 | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | 0190690106.pdf | |
| RG1005V-1131-W-T1 | RES SMD 1.13K OHM 1/16W 0402 | RG1005V-1131-W-T1.pdf | |
| H864K9DCA | RES 64.9K OHM 1/4W 0.5% AXIAL | H864K9DCA.pdf |