| Manufacturer Part Number: | MMBF4416A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Mosfet N-Channel JFET 15V 5mA 400MHz SOT-23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBF4416A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBF4416A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | RF JFETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - RF | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | N-Channel JFET | |
| Frequency | 400MHz | |
| Gain | - | |
| Voltage - Test | 15V | |
| Current Rating | 15mA | |
| Noise Figure | 4dB | |
| Current - Test | 5mA | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Rated | 35V | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBF4416A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBF4416A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBF4416A is new and unused, you can buy MMBF4416A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBF4416A.
| BK1/S505-800-R | FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM | BK1/S505-800-R.pdf | |
| 89007-111 | 111-PF VERT SIGHDR STD24MM5R | 89007-111.pdf | |
| BC857BW-7-F | TRANS PNP 45V 0.1A SC70-3 | BC857BW-7-F.pdf | |
| SCH53-150 | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 1.2A 250 mOhm Max Nonstandard | SCH53-150.pdf | |
| SST25VF080B-80-4I-S2AE-T | IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC | SST25VF080B-80-4I-S2AE-T.pdf | |
| IXDD509SIAT/R | IC GATE DRIVER 9A 8-SOIC | IXDD509SIAT/R.pdf | |
| CBM-120-UV-C31-K390-21 | Ultraviolet (UV) Emitter 393nm (390nm ~ 395nm) 3.6V 18A Module | CBM-120-UV-C31-K390-21.pdf | |
| XPV1LUY147D | LED Circuit Board Indicator Single Yellow Diffused, Tinted 1.95V 140mA Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.90mm | XPV1LUY147D.pdf | |
| V110A3V3E150BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W | V110A3V3E150BF3.pdf | |
| V375A3V3E264BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V375A3V3E264BF3.pdf | |
| D38999/24JE35JD-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT | D38999/24JE35JD-LC.pdf | |
| 831-83-019-30-001101 | 19 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 831-83-019-30-001101.pdf |