| Manufacturer Part Number: | MMBD1702A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 30V Surface Mount SOT-23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBD1702A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBD1702A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBD1702A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBD1702A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBD1702A is new and unused, you can buy MMBD1702A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBD1702A.
| K181M10X7RH5UL2 | 180pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K181M10X7RH5UL2.pdf | |
| B32671P4104K | 0.1µF Film Capacitor 160V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | B32671P4104K.pdf | |
| MXL5KP11AE3 | TVS DIODE 11VWM 18.2VC CASE5A | MXL5KP11AE3.pdf | |
| RSC07DRYH-S13 | CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND | RSC07DRYH-S13.pdf | |
| SN74LVC04ADGVR | Inverter IC 6 Channel 14-TVSOP | SN74LVC04ADGVR.pdf | |
| SY10EP58VKI | Multiplexer 1 x 2:1 8-MSOP | SY10EP58VKI.pdf | |
| PDB184-S420K-103B1 | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPDT 1 Turn Carbon 0.125W, 1/8W Solder Lug | PDB184-S420K-103B1.pdf | |
| VI-23R-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VI-23R-MW-F4.pdf | |
| CTVPS00RF-13-35JA-LC | CTV 22C 22#22D SKT RECP | CTVPS00RF-13-35JA-LC.pdf | |
| HIF7CA-60DA-1.27DSA(71) | 60 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold | HIF7CA-60DA-1.27DSA(71).pdf | |
| 929665-09-26-EU | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-09-26-EU.pdf | |
| 928343-6 | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.197" (5.00mm) | 928343-6.pdf | |
| 0191930886 | Ring Terminal Connector 1/4 Stud Circular 2 AWG Crimp | 0191930886.pdf |