| Manufacturer Part Number: | MMBD1401A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 175V 200MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMBD1401A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMBD1401A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 175V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 175V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMBD1401A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMBD1401A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MMBD1401A is new and unused, you can buy MMBD1401A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMBD1401A.
| T494D475K050AH | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 600 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494D475K050AH.pdf | |
| 305-030-500-201 | CONN CARDEDGE 30POS .156 GREEN | 305-030-500-201.pdf | |
| MEA2010PE400T001 | LC EMI Filter 2nd Order Low Pass 4 Channel C = 40pF 100mA 0804 (2010 Metric), Array, 10 PC Pad | MEA2010PE400T001.pdf | |
| AZ1084S2-ADJTRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.25V 5A TO-263-2 | AZ1084S2-ADJTRE1.pdf | |
| VE-JNM-IX | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-JNM-IX.pdf | |
| RTD-1215/HP | CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT | RTD-1215/HP.pdf | |
| CN0966B12G03P6-140 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B12G03P6-140.pdf | |
| MS3450W24-28AZ | 24 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS3450W24-28AZ.pdf | |
| T37145-20-0 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T37145-20-0.pdf | |
| RT2512FKE07698RL | RES SMD 698 OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE07698RL.pdf |