| Manufacturer Part Number: | MM650-5 W/SPRING |
|---|---|
| Manufacturer: | US-Lasers Inc. |
| Product Category: | Laser Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Laser Diode 650nm 85mA Cylinder (6.4mm Dia) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM650-5 W/SPRING Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM650-5 W/SPRING | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Laser Diodes | |
| Manufacturer | US-Lasers Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| Wavelength | 650nm | |
| Voltage - Input | - | |
| Current Rating | 85mA | |
| Power (Watts) | - | |
| Package / Case | Cylinder (6.4mm Dia) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM650-5 W/SPRING | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM650-5 W/SPRING is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of US-Lasers Inc. all series components. The condition of MM650-5 W/SPRING is new and unused, you can buy MM650-5 W/SPRING US-Lasers Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM650-5 W/SPRING.
| EET-ED2W101BA | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W101BA.pdf | |
| SMBJ4742C/TR13 | Zener Diode 12V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4742C/TR13.pdf | |
| MB91F062BSPMC1-GSE1 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 144LQFN | MB91F062BSPMC1-GSE1.pdf | |
| AT25256A-10PU-1.8 | IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8DIP | AT25256A-10PU-1.8.pdf | |
| XC6124D732MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D732MR-G.pdf | |
| LM2670SDX-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 3A 14-VDFN Exposed Pad | LM2670SDX-ADJ.pdf | |
| NCP176BMX180TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 6-XDFN (1.2x1.2) | NCP176BMX180TCG.pdf | |
| GLC75-12 | AC/DC CONVERTER 12V 75W | GLC75-12.pdf | |
| CIR020R-24A-25P | 25 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CIR020R-24A-25P.pdf | |
| 747516-9 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire | 747516-9.pdf | |
| 813-SS-012-30-003191 | 12 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 813-SS-012-30-003191.pdf | |
| 325345-10-0 | 10 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 325345-10-0.pdf | |
| 1797780000 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1797780000.pdf |