| Manufacturer Part Number: | MM5Z75V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z75V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z75V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 255 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 52.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z75V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z75V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z75V is new and unused, you can buy MM5Z75V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z75V.
| GRM1555C1HR70BA01J | 0.70pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1HR70BA01J.pdf | |
| VJ0805D1R5DLBAJ | 1.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R5DLBAJ.pdf | |
| IUGN66-1REC4-62-20.0-A | CIR BRKR MAG-HYDR 20A TOGGLE | IUGN66-1REC4-62-20.0-A.pdf | |
| RMA06DRMD | CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW | RMA06DRMD.pdf | |
| RBC36DRXS | CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD | RBC36DRXS.pdf | |
| B40C1000G-E4/51 | DIODE BRIDGE 1A 65V WOG | B40C1000G-E4/51.pdf | |
| VS-40EPF06PBF | DIODE GEN PURP 600V 40A TO247AC | VS-40EPF06PBF.pdf | |
| DTA023EEBTL | TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 | DTA023EEBTL.pdf | |
| ISL9104AIRUDZ-T7A | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2V 1 Output 500mA 6-UFDFN | ISL9104AIRUDZ-T7A.pdf | |
| RCL25R | 25 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 7.5W Solder Lug | RCL25R.pdf | |
| MI-J2Z-IY-F4 | CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W | MI-J2Z-IY-F4.pdf | |
| V24A48H400B | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V24A48H400B.pdf | |
| CTVP00RW-23-53JA-LC | CTV 53C 53#20 SKT RECP | CTVP00RW-23-53JA-LC.pdf |