| Manufacturer Part Number: | MM5Z51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 65110 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 180 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 35.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z51V is new and unused, you can buy MM5Z51V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z51V.
| 10120124-G0E-80DLF | 3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK | 10120124-G0E-80DLF.pdf | |
| AT90USB646-AU | AVR AVR® 90USB Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14) | AT90USB646-AU.pdf | |
| PIC16C558-20E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C558-20E/P.pdf | |
| H-132C-1-180 | LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK | H-132C-1-180.pdf | |
| VE-J7W-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-J7W-CY-F1.pdf | |
| VI-BVY-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-BVY-IX-F2.pdf | |
| RCB105DHFR | CONN EDGECARD 210POS .050 SMD | RCB105DHFR.pdf | |
| FCE17E09PA4E0 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17E09PA4E0.pdf | |
| SFW18R-5STE1LF | 18 Position CIC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | SFW18R-5STE1LF.pdf | |
| YK60112030J0G | 12 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK60112030J0G.pdf | |
| MCR25JZHJLR10 | RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 1210 | MCR25JZHJLR10.pdf | |
| CRCW04023R60JNEDHP | RES SMD 3.6 OHM 5% 1/5W 0402 | CRCW04023R60JNEDHP.pdf | |
| RG2012P-1071-C-T5 | RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012P-1071-C-T5.pdf |