| Manufacturer Part Number: | MM5Z33V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 200mW ±6% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 23.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z33V is new and unused, you can buy MM5Z33V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z33V.
| P6KE6.8A-TB | TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL | P6KE6.8A-TB.pdf | |
| 74ACT257PC | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | 74ACT257PC.pdf | |
| 254TA104B50B | POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH | 254TA104B50B.pdf | |
| 3299X-1-201LF | 200 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Side Adjustment | 3299X-1-201LF.pdf | |
| RT0805FRD071KL | RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD071KL.pdf | |
| AIBC1FC32-25SS | ACB 25C 25#12 SKT RECP LINE | AIBC1FC32-25SS.pdf | |
| TBF-32-7PS | Circular Connector Standard 35/35 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | TBF-32-7PS.pdf | |
| TVP00DZ-15-19P-LC | TV 19C 19#20 PIN RECP | TVP00DZ-15-19P-LC.pdf | |
| TVS06RF-17-8BE | TV 8C 8#16 SKT PLUG | TVS06RF-17-8BE.pdf | |
| 184305-1 | 2X2 CAP ASY KEY C C4 | 184305-1.pdf | |
| M55342K04B1B02RWS | RES SMD 1.02KOHM 0.1% 0.15W 1505 | M55342K04B1B02RWS.pdf | |
| CMF55221R00FKRE70 | RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55221R00FKRE70.pdf |