| Manufacturer Part Number: | MLW3029-00RG-1A |
|---|---|
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Product Category: | Rocker Switches |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Rocker Switch DPDT 5A (AC), 3A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLW3029-00RG-1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLW3029-00RG-1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS2 Cert of Compliance | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Manufacturer | NKK Switches | |
| Series | MLW | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-Off-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC), 3A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Concave (Curved) | |
| Color - Actuator/Cap | Blue | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 18.70mm x 16.70mm | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C | |
| Mechanical Life | 30,000 Cycles | |
| Electrical Life | 10,000 Cycles | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLW3029-00RG-1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLW3029-00RG-1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NKK Switches all series components. The condition of MLW3029-00RG-1A is new and unused, you can buy MLW3029-00RG-1A NKK Switches with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLW3029-00RG-1A.
| 1808GA180JATME | 18pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808GA180JATME.pdf | |
| B82733F2142B1 | 27mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.4A DCR 440 mOhm (Typ) | B82733F2142B1.pdf | |
| 8N4DV85LC-0123CDI | VCXO IC 669.326582MHz, 693.482991MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0123CDI.pdf | |
| HLMP-Q155-F0031 | Red 637nm LED Indication - Discrete 1.6V 2-SMD, Z-Bend | HLMP-Q155-F0031.pdf | |
| VE-2N2-EY | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-2N2-EY.pdf | |
| V24B3V3C100BG2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W | V24B3V3C100BG2.pdf | |
| VE-B3X-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W | VE-B3X-MX-F3.pdf | |
| RP710024 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | RP710024.pdf | |
| LC241R | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SIP | LC241R.pdf | |
| F20J4K0E | RES CHAS MNT 4K OHM 5% 20W | F20J4K0E.pdf | |
| CA3102E18-1SB05A176 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | CA3102E18-1SB05A176.pdf | |
| DAMMF15S | DSUB 15 F SOD FLOA G50 ZINC | DAMMF15S.pdf | |
| 242A17690X | 37POS F R/A .318 FILTER TY5 | 242A17690X.pdf | |
| M55342E03B30B1RWS | RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 | M55342E03B30B1RWS.pdf | |
| RCS0402430RJNED | RES SMD 430 OHM 5% 1/5W 0402 | RCS0402430RJNED.pdf |