| Manufacturer Part Number: | MLW3018-12-RF-2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Product Category: | Rocker Switches |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Rocker Switch SPDT 5A (AC), 3A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLW3018-12-RF-2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLW3018-12-RF-2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS2 Cert of Compliance | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Manufacturer | NKK Switches | |
| Series | MLW | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | Mom-Off-Mom | |
| Current Rating | 5A (AC), 3A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Concave (Curved) - Illuminated | |
| Color - Actuator/Cap | Green | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | Incandescent, Green | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 12 VAC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Square - 19.20mm² | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C | |
| Mechanical Life | 30,000 Cycles | |
| Electrical Life | 10,000 Cycles | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLW3018-12-RF-2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLW3018-12-RF-2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NKK Switches all series components. The condition of MLW3018-12-RF-2A is new and unused, you can buy MLW3018-12-RF-2A NKK Switches with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLW3018-12-RF-2A.
| 870055674007 | 68µF 35V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 870055674007.pdf | |
| C420C683K5R5TA7200 | 0.068µF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm) | C420C683K5R5TA7200.pdf | |
| GRM1556S1H5R9DZ01D | 5.9pF 50V Ceramic Capacitor S2H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1556S1H5R9DZ01D.pdf | |
| LMLK1-1RLS4-30319-90 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LMLK1-1RLS4-30319-90.pdf | |
| MA5KP110A | TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AR | MA5KP110A.pdf | |
| CWR-171-34-0021 | CONN BRD 2 BRD 34POS 2.54MM | CWR-171-34-0021.pdf | |
| LTC2657CUFD-L12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-QFN (5x4) | LTC2657CUFD-L12#TRPBF.pdf | |
| 74ABT240CSCX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ABT240CSCX.pdf | |
| 640024004201388 | POTENTIOMETER LINEAR | 640024004201388.pdf | |
| 8881600000 | General Purpose with Socket Relay SPDT (1 Form C) 230VAC Coil DIN Rail | 8881600000.pdf | |
| G3J-T211BL-C DC12-24 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) | G3J-T211BL-C DC12-24.pdf | |
| CRCW080538R3FKEA | RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080538R3FKEA.pdf | |
| CA3102E16-10SWBF80-05 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E16-10SWBF80-05.pdf | |
| DCMH13V6SN | DSUB 13V6 F PCB G50 HV | DCMH13V6SN.pdf | |
| 1838340000 | 15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1838340000.pdf |