| Manufacturer Part Number: | MLW3012-12RG-1A |
|---|---|
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Product Category: | Rocker Switches |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Rocker Switch SPDT 5A (AC), 3A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLW3012-12RG-1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLW3012-12RG-1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS2 Cert of Compliance | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Manufacturer | NKK Switches | |
| Series | MLW | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 5A (AC), 3A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Concave (Curved) - Illuminated | |
| Color - Actuator/Cap | Blue | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | Incandescent, Blue | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 12 VAC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 18.70mm x 16.70mm | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C | |
| Mechanical Life | 30,000 Cycles | |
| Electrical Life | 10,000 Cycles | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLW3012-12RG-1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLW3012-12RG-1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NKK Switches all series components. The condition of MLW3012-12RG-1A is new and unused, you can buy MLW3012-12RG-1A NKK Switches with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLW3012-12RG-1A.
| 100ZL560MEFC18X35.5 | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL560MEFC18X35.5.pdf | |
| GCD188R71H222KA01D | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCD188R71H222KA01D.pdf | |
| 08051A510KAT2A | 51pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08051A510KAT2A.pdf | |
| 3403.0130.24 | FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD | 3403.0130.24.pdf | |
| PRQV12.00CR1510Y00L | 12MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 10pF ±0.1% -40°C ~ 125°C Surface Mount | PRQV12.00CR1510Y00L.pdf | |
| SQS462EN-T1_GE3 | MOSFET N-CH 60V 8A 1212-8 | SQS462EN-T1_GE3.pdf | |
| 74FCT16245CTPAG | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74FCT16245CTPAG.pdf | |
| VI-B11-CU | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VI-B11-CU.pdf | |
| JWD-172-159 | Reed Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | JWD-172-159.pdf | |
| D38999/24JE99SB | 23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24JE99SB.pdf | |
| VE21325100J0G | 21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | VE21325100J0G.pdf | |
| 0395433102 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0395433102.pdf |