| Manufacturer Part Number: | MLS682M020EK0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 84 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS682M020EK0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS682M020EK0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 84 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 11A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS682M020EK0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS682M020EK0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS682M020EK0A is new and unused, you can buy MLS682M020EK0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS682M020EK0A.
| 06033A300KAT2A | 30pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06033A300KAT2A.pdf | |
| ECH-U1C272JX5 | 2700pF Film Capacitor 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | ECH-U1C272JX5.pdf | |
| DLTS30 | TVS DIODE 30VWM 52.8VC 16DIP | DLTS30.pdf | |
| 1255AY-2R2N=P3 | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 6.3A 19.2 mOhm Max Nonstandard | 1255AY-2R2N=P3.pdf | |
| PIC16F818-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F818-I/SO.pdf | |
| BR24C16-RMN6TP | IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8SO | BR24C16-RMN6TP.pdf | |
| RP-0905S/X2 | CONV DC/DC 1W 09VIN 05VOUT | RP-0905S/X2.pdf | |
| V110C48E100B3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | V110C48E100B3.pdf | |
| V110C3V3H50BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W | V110C3V3H50BF3.pdf | |
| MP6-2E-1C-4LL-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-2E-1C-4LL-00.pdf | |
| 89KTPES22H16 | IDT89HPES22H16 - Interface, Connectivity Evaluation Board | 89KTPES22H16.pdf | |
| TXD2SS-1.5V | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TXD2SS-1.5V.pdf | |
| SFW29R-3STE1LF | 29 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | SFW29R-3STE1LF.pdf | |
| RG1608N-5362-C-T5 | RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 | RG1608N-5362-C-T5.pdf |