| Manufacturer Part Number: | MLS662M040EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6600µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 62 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS662M040EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS662M040EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6600µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 62 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 12.9A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS662M040EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS662M040EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS662M040EA0A is new and unused, you can buy MLS662M040EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS662M040EA0A.
| EMVK500ADA330MHA0G | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVK500ADA330MHA0G.pdf | |
| C1206C332K5RACAUTO | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C332K5RACAUTO.pdf | |
| DEA1X3F560JD3B | 56pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | DEA1X3F560JD3B.pdf | |
| GEM15DRKH | CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD | GEM15DRKH.pdf | |
| 345-012-541-801 | CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN | 345-012-541-801.pdf | |
| PIC16LF1934-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16LF1934-I/PT.pdf | |
| DM74AS169AMX | IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16SOIC | DM74AS169AMX.pdf | |
| H3CR-HRL DC48 M | TIMER POWER OFF DELAY W/RESET | H3CR-HRL DC48 M.pdf | |
| BACC63BP28C42S8 | 42 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BP28C42S8.pdf | |
| CA3106E36-5SF80DN | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E36-5SF80DN.pdf | |
| 1-6609947-5 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 1-6609947-5.pdf | |
| RT0402CRE0710R2L | RES SMD 10.2OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRE0710R2L.pdf | |
| CMF554K9900FHRE70 | RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF554K9900FHRE70.pdf | |
| WW12FT34R8 | RES 34.8 OHM 0.4W 1% AXIAL | WW12FT34R8.pdf |