| Manufacturer Part Number: | MLS561M250EB1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 240 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS561M250EB1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS561M250EB1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 560µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 240 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 6.5A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS561M250EB1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS561M250EB1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS561M250EB1A is new and unused, you can buy MLS561M250EB1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS561M250EB1A.
| 501GBE-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501GBE-ADAF.pdf | |
| VS-1N1185R | Diode Standard 150V 35A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-1N1185R.pdf | |
| PE-1008CM182JTT | 1.8µH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 5.09 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | PE-1008CM182JTT.pdf | |
| SN74LVTH245APWRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVTH245APWRE4.pdf | |
| LM3102MH/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2.5A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM3102MH/NOPB.pdf | |
| LTST-M140QEKT | Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, J-Lead | LTST-M140QEKT.pdf | |
| VE-22J-CY | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-22J-CY.pdf | |
| ECC65DRTS-S93 | CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD | ECC65DRTS-S93.pdf | |
| AMC44DRMD-S328 | CONN EDGECARD 88POS .100" | AMC44DRMD-S328.pdf | |
| 1-6609944-1 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 1-6609944-1.pdf | |
| 3120-10-0300-99 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Tin | 3120-10-0300-99.pdf | |
| 1807550000 | 22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1807550000.pdf | |
| RNCF0603BTE3K00 | RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RNCF0603BTE3K00.pdf | |
| D55342K07B330KRWSV | RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 | D55342K07B330KRWSV.pdf |