| Manufacturer Part Number: | MLS442M040EK0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4400µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 97 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS442M040EK0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS442M040EK0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4400µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 97 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 10.3A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS442M040EK0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS442M040EK0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS442M040EK0A is new and unused, you can buy MLS442M040EK0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS442M040EK0A.
| EKMH451VND561MA60T | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VND561MA60T.pdf | |
| 1N5417-TAP | Diode Avalanche 200V 3A Through Hole SOD-64 | 1N5417-TAP.pdf | |
| MLG0402Q2N2CT000 | 2.2nH Unshielded Multilayer Inductor 200mA 800 mOhm Max 01005 (0402 Metric) | MLG0402Q2N2CT000.pdf | |
| AD589SH | Shunt Voltage Reference IC -2.83%, +1.22% 5mA TO-51-2 Metal Can | AD589SH.pdf | |
| MTC2S2412MC-R7 | DC/DC CONVERTER 12V 2W | MTC2S2412MC-R7.pdf | |
| HS15 500R F | RES CHAS MNT 500 OHM 1% 15W | HS15 500R F.pdf | |
| 97-3106A24-7PX-417-940 | AB 16C 14#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3106A24-7PX-417-940.pdf | |
| 2M804-001-06M7-10SA | M804 10C 10#23 SKT PLUG OM | 2M804-001-06M7-10SA.pdf | |
| 221108-4 | CONN SCREW SELF TAP FOR BNC CONN | 221108-4.pdf | |
| PXC03SAAN | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PXC03SAAN.pdf | |
| T37008-23-0 | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T37008-23-0.pdf | |
| 1581480000 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1581480000.pdf | |
| MBB0207CC2551FC100 | RES 2.55K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB0207CC2551FC100.pdf |