| Manufacturer Part Number: | MLS283M5R0EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 28000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 50 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS283M5R0EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS283M5R0EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 28000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 5V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 19.9A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS283M5R0EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS283M5R0EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS283M5R0EA1A is new and unused, you can buy MLS283M5R0EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS283M5R0EA1A.
| C927U300JYNDAA7317 | 30pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | C927U300JYNDAA7317.pdf | |
| MXL5KP26AE3 | TVS DIODE 26VWM 42.1VC CASE5A | MXL5KP26AE3.pdf | |
| 1SMB45CAT3 | TVS DIODE 45VWM 72.2VC SMB | 1SMB45CAT3.pdf | |
| RGM06DRST-S273 | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | RGM06DRST-S273.pdf | |
| RS1KTR | DIODE GEN PURP 800V 1A SMA | RS1KTR.pdf | |
| 4922R-19L | 33µH Unshielded Wirewound Inductor 1.33A 222 mOhm Max Nonstandard | 4922R-19L.pdf | |
| VI-B7Z-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-B7Z-IY-F2.pdf | |
| MAX1778EVKIT | MAX1778 - DC/DC, Step Up with LDO 5, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | MAX1778EVKIT.pdf | |
| AIB30-40-AGPC | GT 38C 38#12 PIN RECP WALL | AIB30-40-AGPC.pdf | |
| D38999/24FJ61JC | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FJ61JC.pdf | |
| BACC45FM14-4S6H | 4 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | BACC45FM14-4S6H.pdf | |
| CRA06S08326K1FTA | RES ARRAY 4 RES 26.1K OHM 1206 | CRA06S08326K1FTA.pdf | |
| AF164-FR-0719R6L | RES ARRAY 4 RES 19.6 OHM 1206 | AF164-FR-0719R6L.pdf | |
| ALSR05225R0JE12 | RES 225 OHM 5W 5% AXIAL | ALSR05225R0JE12.pdf |