| Manufacturer Part Number: | MLS193M5R0EK0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 19000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS193M5R0EK0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS193M5R0EK0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 19000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 5V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 76 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 12.6A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS193M5R0EK0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS193M5R0EK0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS193M5R0EK0A is new and unused, you can buy MLS193M5R0EK0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS193M5R0EK0A.
| DE6B3KJ151KN3A | 150pF 300VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | DE6B3KJ151KN3A.pdf | |
| ACM06DRKH-S715 | CONN EDGECARD 12POS .156" | ACM06DRKH-S715.pdf | |
| 74LVTN16244BDGG,11 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVTN16244BDGG,11.pdf | |
| MC74HC30ADTR2G | NAND Gate IC 1 Channel 14-TSSOP | MC74HC30ADTR2G.pdf | |
| V110A3V3M200BN | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W | V110A3V3M200BN.pdf | |
| EVAL-AD7606SDZ | AD7606 - 16 Bit 200k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7606SDZ.pdf | |
| M55342E06B7B32R | RES SMD 7.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B7B32R.pdf | |
| 97-3108B28-21S | AB 37C 37#16 SKT PLUG | 97-3108B28-21S.pdf | |
| TX40SJ45-1808 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M28x1 19, F | TX40SJ45-1808.pdf | |
| FX2CA-32P-1.27DSA | CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM | FX2CA-32P-1.27DSA.pdf | |
| 293491-2 | 2 Position Rectangular Plug Connector IDC Tin | 293491-2.pdf | |
| 803-87-022-10-012101 | 22 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-87-022-10-012101.pdf | |
| RW3R0DBR010JET | RES SMD 0.01 OHM 5% 3W J LEAD | RW3R0DBR010JET.pdf |