| Manufacturer Part Number: | MLS162M075EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1600µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS162M075EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS162M075EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1600µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 75V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 76 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 11.6A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS162M075EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS162M075EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS162M075EA1A is new and unused, you can buy MLS162M075EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS162M075EA1A.
| CGA4F4C0G2W222J085AA | 2200pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4F4C0G2W222J085AA.pdf | |
| M39003/01-8345 | 0.1µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-8345.pdf | |
| CWR26MC106KCHB\HR | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2915 (7338 Metric) 500 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26MC106KCHB\HR.pdf | |
| JAN1N4985US | Zener Diode 130V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JAN1N4985US.pdf | |
| 18R155C | 1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 330mA 1.5 Ohm Max Radial, Vertical Cylinder | 18R155C.pdf | |
| 8N4DV85FC-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz, 99MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0167CDI8.pdf | |
| TLC7528CPWRG4 | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-TSSOP | TLC7528CPWRG4.pdf | |
| AD8016ARBZ | 2/0 Driver xDSL 24-SOIC w/Batwing | AD8016ARBZ.pdf | |
| MS3106A18-31S | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106A18-31S.pdf | |
| GTC030G24-22S | GT 4C 4#8 SKT RECP | GTC030G24-22S.pdf | |
| PS-26PE-D4T1-SM1E | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PS-26PE-D4T1-SM1E.pdf | |
| 1959464 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1959464.pdf | |
| A-TB100-HG02 | 2 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole | A-TB100-HG02.pdf | |
| RG1608V-5110-B-T1 | RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608V-5110-B-T1.pdf | |
| RLR07C43R0FSR36 | RES 43 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C43R0FSR36.pdf |