| Manufacturer Part Number: | MLS113M040EB1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 11000µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 36 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS113M040EB1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS113M040EB1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 11000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 36 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 16.9A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS113M040EB1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS113M040EB1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS113M040EB1A is new and unused, you can buy MLS113M040EB1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS113M040EB1A.
| T322A684K025AT | 0.68µF Molded Tantalum Capacitors 25V Axial 12 Ohm 0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm) | T322A684K025AT.pdf | |
| P6SMB160A | TVS DIODE 136VWM 219VC SMD | P6SMB160A.pdf | |
| ECC30DCBT | CONN EDGECARD 60POS .100" | ECC30DCBT.pdf | |
| VRE210CA-5 | Series Voltage Reference IC ±0.01% 10mA 20-LCC | VRE210CA-5.pdf | |
| OPA739WD | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module OPA739 White, Cool Linear Light Strip | OPA739WD.pdf | |
| DG160M-GEU | AC/DC CONVERTER 28V 160W | DG160M-GEU.pdf | |
| CN0967C14A15S8Y240 | 15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C14A15S8Y240.pdf | |
| ACC02A36-4R-003 | AC 3C 3#0 SKT RECP RADSOK | ACC02A36-4R-003.pdf | |
| 87022-610LF | 20 Position Receptacle Connector Gold or Gold, GXT™ 0.050" (1.27mm) Surface Mount | 87022-610LF.pdf | |
| 284930-3 | DUOPLUG STANDARD, FEMALE CONN. | 284930-3.pdf | |
| M80-6161022 | 10 Positions Plug Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-6161022.pdf | |
| SFM210-LPSE-S20-SD-BK | 20 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SFM210-LPSE-S20-SD-BK.pdf | |
| 1506-YSY | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 1506-YSY.pdf | |
| 1036650000 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1036650000.pdf |