| Manufacturer Part Number: | MLS112M075EK1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1100µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 112 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS112M075EK1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS112M075EK1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 75V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 112 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 9.6A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS112M075EK1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS112M075EK1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS112M075EK1A is new and unused, you can buy MLS112M075EK1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS112M075EK1A.
| 501ACA10M0000CAG | 10MHz LVCMOS CMEMS® Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 2.5mA Enable/Disable | 501ACA10M0000CAG.pdf | |
| SI5319B-C-GMR | IC CLOCK MULT/ATTENUATOR 36QFN | SI5319B-C-GMR.pdf | |
| 8N3SV75EC-0176CDI | VCXO IC 345MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0176CDI.pdf | |
| S-80124CNPF-JKJTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80124CNPF-JKJTFU.pdf | |
| TL431AILPRA | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | TL431AILPRA.pdf | |
| SMLZ14WBGBDW1 | White LED Indication - Discrete 3.3V 2-PLCC | SMLZ14WBGBDW1.pdf | |
| ELM 4-465 | LED MT SR VERT X 0.465" 3MM 2LD | ELM 4-465.pdf | |
| 3386M-1-105 | 1M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3386M-1-105.pdf | |
| VI-2WL-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-2WL-CX-F1.pdf | |
| CTVPS00RF-21-39JB | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-21-39JB.pdf | |
| TVP00RF-15-55P-P1AD | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RF-15-55P-P1AD.pdf | |
| 1-104186-1 | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 1-104186-1.pdf | |
| ALSR1047R00FE12 | RES 47 OHM 7W 1% AXIAL | ALSR1047R00FE12.pdf |