| Manufacturer Part Number: | MLS112M075EK0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1100µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 112 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS112M075EK0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS112M075EK0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 75V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 112 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 9.6A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS112M075EK0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS112M075EK0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS112M075EK0A is new and unused, you can buy MLS112M075EK0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS112M075EK0A.
| 06033C561JAT2A | 560pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06033C561JAT2A.pdf | |
| EMM11DRKF-S13 | CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND | EMM11DRKF-S13.pdf | |
| JANTXV1N984C-1 | Zener Diode 91V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N984C-1.pdf | |
| 2500-62G | 5mH Unshielded Molded Inductor 58mA 50 Ohm Max Axial | 2500-62G.pdf | |
| CDEP106NP-R20MC-50 | 200nH Shielded Wirewound Inductor 23A 1.14 mOhm Max Nonstandard | CDEP106NP-R20MC-50.pdf | |
| 8N3SV75EC-0102CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0102CDI.pdf | |
| 8N4QV01LG-0143CDI8 | VCXO IC 81MHz, 135MHz, 270MHz, 108MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0143CDI8.pdf | |
| SN74ALS804ADWR | NAND Gate IC 6 Channel 20-SOIC | SN74ALS804ADWR.pdf | |
| X40431S14-B | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 14-SOICN | X40431S14-B.pdf | |
| CXA2530-0000-000N00U440F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2530 White, Neutral Square | CXA2530-0000-000N00U440F.pdf | |
| V24A24M500BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W | V24A24M500BF2.pdf | |
| 4-1393224-7 | RY211018 | 4-1393224-7.pdf | |
| ACS02E-22-12P(025) | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | ACS02E-22-12P(025).pdf | |
| CA3101F28-22SW | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3101F28-22SW.pdf |