| Manufacturer Part Number: | MLP662M050EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6600µF 50V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 62 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP662M050EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP662M050EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Online Catalog | MLP Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6600µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 62 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.2A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP662M050EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP662M050EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP662M050EA0A is new and unused, you can buy MLP662M050EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP662M050EA0A.
| AVE686M10D16T-F | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.85 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE686M10D16T-F.pdf | |
| JBC18DETI | FML CRD EDGE .100 36POS DR LOW P | JBC18DETI.pdf | |
| C8051F581-IQ | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F581-IQ.pdf | |
| MAX5955BEEE+ | Hot Swap Controller, Monitor 2 Channel General Purpose 16-QSOP | MAX5955BEEE+.pdf | |
| VY05-05S30L | CONV DC/DC 5V OUT 300MA 1.5W | VY05-05S30L.pdf | |
| V375A28E400BN | CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W | V375A28E400BN.pdf | |
| VE-JW4-IY | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-JW4-IY.pdf | |
| ASSR-1511-001E | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm) | ASSR-1511-001E.pdf | |
| RMM28DREH | CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET | RMM28DREH.pdf | |
| DBMP-21X1P-J-K87 | 21 (20 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DBMP-21X1P-J-K87.pdf | |
| 180-M26-113R001 | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 180-M26-113R001.pdf | |
| 4-102973-0-15 | 30 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 4-102973-0-15.pdf | |
| T38132-01-0 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws | T38132-01-0.pdf | |
| T38115-26-0 | 26 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T38115-26-0.pdf | |
| 2-1622821-2 | RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 1220 | 2-1622821-2.pdf |