| Manufacturer Part Number: | MLP501M150EK1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 500µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP501M150EK1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP501M150EK1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 500µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 355 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.9A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP501M150EK1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP501M150EK1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP501M150EK1A is new and unused, you can buy MLP501M150EK1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP501M150EK1A.
| EKMS201VSN471MP30S | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS201VSN471MP30S.pdf | |
| SR151C821MAA | 820pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR151C821MAA.pdf | |
| 416F520X3AAR | 52MHz ±15ppm Crystal 10pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F520X3AAR.pdf | |
| RO3030A-1 | 314.2MHz SAW Resonator 0.032ppm 1 MOhm -40°C ~ 85°C Surface Mount | RO3030A-1.pdf | |
| BC858CLT1 | TRANS PNP 30V 0.1A SOT23 | BC858CLT1.pdf | |
| 24LCS52-I/ST | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LCS52-I/ST.pdf | |
| MT46V16M16TG-5G:F | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP | MT46V16M16TG-5G:F.pdf | |
| VE-BTW-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VE-BTW-CV-S.pdf | |
| VI-2NL-CV | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VI-2NL-CV.pdf | |
| 2310-6121-TP | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 2310-6121-TP.pdf | |
| OSTVM107552 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | OSTVM107552.pdf | |
| 9T08052A1212BAHFT | RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A1212BAHFT.pdf | |
| RG3216P-3320-W-T1 | RES SMD 332 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216P-3320-W-T1.pdf | |
| RN55E2803FRE6 | RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E2803FRE6.pdf |