| Manufacturer Part Number: | MLP491M250EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 490µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 285 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP491M250EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP491M250EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 490µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 285 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.4A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP491M250EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP491M250EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP491M250EA1A is new and unused, you can buy MLP491M250EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP491M250EA1A.
| K391K15C0GL5UH5 | 390pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K391K15C0GL5UH5.pdf | |
| VJ0603D7R5BLXAC | 7.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D7R5BLXAC.pdf | |
| ECW-H16223JV | 0.022µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.102" L x 0.374" W (28.00mm x 9.50mm) | ECW-H16223JV.pdf | |
| LELK111-39950-15-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK111-39950-15-V.pdf | |
| IELHK112-30531-3-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IELHK112-30531-3-V.pdf | |
| SIT3907AI-CF-25NH-81.920000T | OSC XO 2.5V 81.92MHZ | SIT3907AI-CF-25NH-81.920000T.pdf | |
| L542 | SCR Module 600V 25A (DC) Bridge, Single Phase - All SCRs Through Hole Module | L542.pdf | |
| MRF6P18190HR6 | RF Mosfet LDMOS 28V 2A 1.88GHz 15.9dB 44W NI-1230 | MRF6P18190HR6.pdf | |
| XC6VCX130T-2FFG484C | IC FPGA 240 I/O 484FCBGA | XC6VCX130T-2FFG484C.pdf | |
| UCC27425DR | IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC | UCC27425DR.pdf | |
| PLED96W-039-C2450-HV | 2.45A 14 ~ 39 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PLED96W-039-C2450-HV.pdf | |
| DCME37SZNMBK52 | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DCME37SZNMBK52.pdf | |
| 1705310000 | CONTACT CRIMP 0.2-0.35MM | 1705310000.pdf | |
| CRCW060310K2FKTA | RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060310K2FKTA.pdf |