| Manufacturer Part Number: | MLP283M7R5EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 28000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP283M7R5EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP283M7R5EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 28000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 7.5V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.8A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP283M7R5EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP283M7R5EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP283M7R5EA1A is new and unused, you can buy MLP283M7R5EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP283M7R5EA1A.
| MALIEYN07CB527E02K | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CB527E02K.pdf | |
| ECQ-E6223KF3 | 0.022µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial 0.472" L x 0.209" W (12.00mm x 5.30mm) | ECQ-E6223KF3.pdf | |
| MIC94355-4YMT-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 500mA 6-TDFN (1.6x1.6) | MIC94355-4YMT-T5.pdf | |
| EADSS056BA2 | Character LED Display Module Blue 7-Segment 1 Character Common Anode 3V 20mA 0.748" H x 0.492" W x 0.124" D (19.00mm x 12.50mm x 3.15mm) 10-SMD (No Lead) | EADSS056BA2.pdf | |
| MHBAWT-0000-000N0UB227H | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 36V 120mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000N0UB227H.pdf | |
| MS3100E22-4SW | ER 4C 2#12 2#8 SKT RECP | MS3100E22-4SW.pdf | |
| FRCIR020R20-33SF80T109 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | FRCIR020R20-33SF80T109.pdf | |
| 2M809-198-NF14-N | 2M 804 D/C SZ 8 PLUG | 2M809-198-NF14-N.pdf | |
| RJE7118814B3 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat6 | RJE7118814B3.pdf | |
| 3-641150-2 | 2 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22 AWG | 3-641150-2.pdf | |
| DF3DZ-7P-2H(51) | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | DF3DZ-7P-2H(51).pdf | |
| CRCW060339K2DHEAP | RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 | CRCW060339K2DHEAP.pdf | |
| CMF6075R000BHEB | RES 75 OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF6075R000BHEB.pdf |