| Manufacturer Part Number: | MLP283M7R5EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 28000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP283M7R5EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP283M7R5EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 28000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 7.5V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.8A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP283M7R5EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP283M7R5EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP283M7R5EA0A is new and unused, you can buy MLP283M7R5EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP283M7R5EA0A.
| ULD2C150MPD | 15µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2C150MPD.pdf | |
| C637C104MCR5TA | 0.10µF 500V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.469" L x 0.271" W (11.90mm x 6.89mm) | C637C104MCR5TA.pdf | |
| B37981F1103K051 | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm) | B37981F1103K051.pdf | |
| 501HBJ-ACAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501HBJ-ACAG.pdf | |
| MAX5417META+T | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 8-TDFN-EP (3x3) | MAX5417META+T.pdf | |
| VE-2W2-IY | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-2W2-IY.pdf | |
| MI-224-MY-F1 | CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W | MI-224-MY-F1.pdf | |
| JT00RP16-55P | JT 55C 55#22M PIN RECP | JT00RP16-55P.pdf | |
| 5443988 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 5443988.pdf | |
| RC1218DK-07124RL | RES SMD 124 OHM 1W 1812 WIDE | RC1218DK-07124RL.pdf | |
| MCA12060D1602BP100 | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 | MCA12060D1602BP100.pdf | |
| CAT10-133J4LF | RES ARRAY 4 RES 13K OHM 0804 | CAT10-133J4LF.pdf |