| Manufacturer Part Number: | MLP263M010EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 26000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 51 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP263M010EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP263M010EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 26000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 51 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.8A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP263M010EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP263M010EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP263M010EA1A is new and unused, you can buy MLP263M010EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP263M010EA1A.
| JMK107B7105MA-T | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | JMK107B7105MA-T.pdf | |
| K270K15C0GH5UH5 | 27pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K270K15C0GH5UH5.pdf | |
| 30LVS15-V-R | 0.015µF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.902" Dia (22.90mm) | 30LVS15-V-R.pdf | |
| M39003/09-2034/HSD | 27µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 145 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-2034/HSD.pdf | |
| V391HA40 | VARISTOR 604V 40KA DISC 40MM | V391HA40.pdf | |
| RSA06DTMT | CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD | RSA06DTMT.pdf | |
| PCA9539PWRE4 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | PCA9539PWRE4.pdf | |
| S-1003NB43I-I6T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-6A | S-1003NB43I-I6T1U.pdf | |
| CNX718N400120W | LED Panel Indicator Amber Clear 120V Round with Domed Top, 18.50mm Wire Leads - 6" (152.40mm) | CNX718N400120W.pdf | |
| 416PA103M | 10k Ohm 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 416PA103M.pdf | |
| CR0603-FX-2373ELF | RES SMD 237K OHM 1% 1/10W 0603 | CR0603-FX-2373ELF.pdf | |
| TVP00RL-11-19S-S2 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RL-11-19S-S2.pdf | |
| 1577264056448 | MICRO RIBBON-RUNNING CBL IDC | 1577264056448.pdf | |
| CRGS0805J820K | RES SMD 820K OHM 5% 1/2W 0805 | CRGS0805J820K.pdf |