| Manufacturer Part Number: | MLP243M020EB1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 24000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP243M020EB1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP243M020EB1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 24000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 33 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 8.7A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP243M020EB1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP243M020EB1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP243M020EB1A is new and unused, you can buy MLP243M020EB1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP243M020EB1A.
| 5-1879062-2 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 20V 1206 (3216 Metric) 3.5 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 5-1879062-2.pdf | |
| 502EBD-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 502EBD-ACAF.pdf | |
| 8N3DV85BC-0152CDI8 | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0152CDI8.pdf | |
| LC4256B-5T100C | IC CPLD 256MC 5NS 100TQFP | LC4256B-5T100C.pdf | |
| UCD3138064RMHR | Power Supply Controller Digital Power Controller 40-WQFN (6x6) | UCD3138064RMHR.pdf | |
| MC78L18ACPRM | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 100mA TO-92-3 | MC78L18ACPRM.pdf | |
| V28B3V3T75BG | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V28B3V3T75BG.pdf | |
| VE-2N1-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VE-2N1-CW-F2.pdf | |
| VI-BWV-MW | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VI-BWV-MW.pdf | |
| SOT223-3EV-VREG | SOT-23-3 Package 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board | SOT223-3EV-VREG.pdf | |
| SR1206MR-0791KL | RES SMD 91K OHM 20% 1/4W 1206 | SR1206MR-0791KL.pdf | |
| BBL-117-T-E | CONN HEADR LOPRO 17POS .100 TIN | BBL-117-T-E.pdf | |
| 325210-06-0 | 6 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325210-06-0.pdf |